Menu Zamknij

O mnie

Hania Derej ur. 18.01.2005 r. – kompozytorka, pianistka, aranżerka i dyrygentka.  Studentka  dyrygentury symfonicznej na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz kompozycji i aranżacji jazzowej w Conservatorium van Amsterdam. Jest autorką ponad 100 kompozycji, z których część została zarejestrowana na siedmiu płytach m.in. w studio nagraniowym Polskiego Radia w Katowicach. W wieku 10 lat Hania zaczęła komponować utwory na fortepian solo, a w wieku 13 lat również na orkiestrę. W dniu 23.03.2018 odbyło się premierowe wykonanie pierwszej kompozycji Hani skomponowanej na zespół kameralny złożony z siedmiu instrumentów („Wyścig życia”).
W lutym 2023 r. podczas Miedzynarodowego Forum Pianistycznego w Sanoku, odbyła się premiera utworu Hani pt. „Moja historia” wykonana przez Orkiestrę Kameralną Filharmonii Narodowej.

Hania tworzy muzykę w różnych stylach, w tym z gatunku muzyki jazzowej, ilustracyjnej, kameralnej, filmowej, elektronicznej oraz popowej. Muzyka Hani pobudza wyobraźnię, charakteryzuje się melodyjnością i niesie ze sobą emocjonalny przekaz. Hania jest laureatką nagród kompozytorskich, w tym np. Nagroda specjalna za kompozycje i aranżacje jazzowe w ramach Junior Jazz Festiwal 2023 w Wadowicach, czy też Nagroda „Młody Kompozytor 2021 i 2022” ufundowana przez Związek Kompozytorów Polskich w Warszawie podczas XVI i XVII Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. W ramach wspomnianego Forum pianistycznego Hania została także laureatką nagród pianistycznych, jak np. wyróżnienie za najlepsze wykonanie koncertu z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej oraz koncertu z Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia”.  Jako dyrygentka,  Hania miała okazje dyrygować na koncertach m.in. Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Lwowską Orkiestrą Kameralną „Akademia” oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Morawskiej w Czechach.

Hania uczestniczy również w ramach międzynarodowych projektów muzycznych, jak FAMES Orchestra, Musić Export Academy, czy też International Jazz Platform. Na koncertach występuje w różnych składach instrumentalnych w zależności od prezentowanych kompozycji. Koncertuje na festiwalach i domach kultury oraz klubach muzycznych.

Hania na tle fortepianu